Mézről készült fotó
Hétköznapi módon a légúti nyálkahártya gyulladásakor használjuk a hurut szót. Ilyen értelemben leginkább az őszi-téli megfázással és influenzával járó időszakban gyakori, az érintett nyálkahártya pedig fokozott váladéktermeléssel reagál. Ez történik pl., amikor az orrdugulás és köhögés okoz kellemetlen panaszokat.
Az orrnyálkahártya hurutja a kórokozók támadása kapcsán alakul ki: a nyálkahártya ezzel védekezik, ugyanis a behatoló ágenseket akarja eltávolítani. Ennyi váladékot azonban a csillószőrök már nem képesek eltávolítani, az orrnyálkahártya megduzzad, a melléküregek átjárhatósága romlik, végeredményben orrunk bedugul. Az orr járatainak szabaddá tétele fontos, sok esetben ugyanis az orrdugulás állhat a fej- és/vagy torokfájás hátterében.
Amennyiben a köhögésről beszélünk, az csoportosítható aszerint is, hogy „száraz” vagy „produktív” típusú (tehát hurutos). A száraz köhögésre jellemző, hogy a légutakból nyák, köpet, vagy egyéb irritáló anyag egyáltalán nem ürül. A hurutos köhögés viszont (akár jelentős mennyiségű) köpettel jár, amelynek színe jellemző a betegség eredetére. Ha ez a szín szürkés-barnás az általában bakteriális fertőzést jelent, ha áttetsző vagy fehér az elsősorban allergiát vagy vírusfertőzést jelez, a véres köpet pedig akár daganat meglétére is utalhat.
Hosszabban fennálló köhögés esetén fontos az orvosi diagnosztika során az alapos kikérdezés (mióta áll fenn, milyen egyéb tünetek vannak jelen, milyen a köpetürítés jellege, színe, stb.) A pontos diagnózishoz szükséges lehet mikroszkópos vizsgálat, vagy köpettenyésztés. Krónikus esetben mellkasröntgen is szükséges, az esetleges tbc, vagy tüdőgyulladás lehetséges kizárására. Bonyolultabb esetben szükség lehet légúti endoszkópos (bronchoszkópia, laringoszkópia) vizsgálatra. E vizsgálatok tüdőgyógyász vagy fül-orr-gégész szakorvos végzi.
A hurutos köhögést gátolni nem szabad! Nem célszerű gátolni a hurutos köhögést, mivel ez segíti a légutakat a szennyező anyagoktól való megtisztulásban. Gyógyszert (ez esetben köhögésgátló szert vagy éppen köptetőt, váladékoldót) akkor kell alkalmazni, ha a beteg nem tud pihenni a köhögéstől, illetve ha a köhögés „improduktív”, nem jön fel a megfelelő köpet. A kellően sok folyadék fogyasztása a nyákot hígítja. Segíthet a mézes tea és vitaminok fogyasztása, a fűszeres ételek mellőzése, valamint a párás levegő belélegzése, illóolajok, só, kamilla inhalálása.
GYÓGYSZERNEK NEM MINŐSÜLŐ GYÓGYHATÁSÚ KÉSZÍTMÉNY
A KÉSZÍTMÉNYT KERESSE A GYÓGYSZERTÁRAKBAN!